• By admin
  • 3 Eylül 2020
  • No Comments

Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti Hikaye Kitabı Çocuklar ile Buluşuyor

“Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” Hikaye Kitabı Çocuklar ile Buluşuyor

Tiyatro ile başlayan serüvenimiz hikaye kitabı ile devam ediyor. Çocukların kendini koruması için adım attığımız çalışmamıza Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile devam ediyoruz.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi (Bedensel Söz Hakkı) çok hassas bir konu. Çocukların arkadaşları ve yetişkinler ile kurdukları iletişimde kendi sınırlarını oluşturmasını sağlayan bir dizi kural ve edinimlerin bütünü olarak düşünülebilir.

Çocuğun bu sınırları öğrenmesi kadar ebeveynlerin çocukları ile kurdukları iletişim ve rol model olmaları da süreci etkilemekte ve çocukların kendilerini koruması yolunda gelişimlerini desteklemektedir.

HM Çocuk Eğitim Akademisi olarak bu süreçte anne babaların çocuklarına verecekleri mahremiyet eğitimini kolaylaştırmak için 4-11 yaş aralığına hitap eden eğitsel-komedi çocuk tiyatromuzun hikaye kitabını hazırladık. @asyavesakarcan adında iki rol model arkadaş ile hitap ettiğimiz çocuklara eğlenerek öğrenecekleri bir imkân oluşturduk.

Neden Eğlenerek Öğrenmeliler?

Uzmanlar diyor ki!

Çocuklar ciddi konuları korkarak öğrenmemeli (bu travmatik neticeler doğurabilir.), ayıp kültürü ile öğrenmemeli(bu çocukların ebeveynleri ile paylaşması gereken konuları dile getirmesine engel olabilir.).

Bu nedenle bizler çocukları korkutmadan, içerisinde #teşhir ve ayıp kavramlarını barındırmadan nasıl eğitebileceğimiz üzerinde bir çalışma oluşturduk.

Çocukların hassas bir konuda farkındalığını sağlarken güldürü ve eğlence ile harmanlayarak korku temelinden uzaklaştırdık. Çalışmalarımızda çocukların fark edemediği detaylar olsa bile anne ve babalarının katılımını sağlayarak küçük yaş gurubu çocuklar için gerekli bilgileri almalarını ve kendi çocuklarına aktarmalarını sağladık.

Çocuklar korkmuyor aksine güldürü içeriği sayesinde keyifle öğreniyorlar.

Unutmayın; bir çocuk eğleniyorsa, keyif alıyorsa bu odaklanmasını yani motivasyonunu yükseltir ve çocuklarımızın öğrenim odağı artar.

Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği önderliğinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Eğitmen Gürkan KAP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Ulaşın