Gürkan Kap, 07.07.1985 tarihinde İstanbul/Kadıköy ilçesinde doğdu. İlkokul eğitimini Kartal Yıldız İşçimenler ilkokulunda, ortaöğretimini Kartal Zekeriya Güçer İlköğretim Okulunda, Lise eğitimini Kartal Ticaret Meslek Lisesinde tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünde eğitimine devam etti. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde pedagojik formasyon aldı.

Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti eğitsel tiyatro oyunu projesi ile yazarlığa adım attı. İstanbul Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin desteğini alan eğitsel tiyatro projesi 2022 yılı itibariyle yerel belediye, sivil toplum ve milli eğitim işbirliğiyle 55 etkinlik ile yaklaşık 15.000 çocuk ve yetişkin izleyiciye ulaştı. Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti hikaye kitabı  ilk kitabı olarak okurları ile buluştu. Küçük Mikrop Zuzu masal kitabı ile çocuklara pandemiyi ve mikroplardan nasıl korunacaklarını anlattı. Sivil Düşün Avrupa Birliği Programı desteğini alan kitap 8350 çocuğa ücretsiz olarak ulaştırıldı.

Üçüncü kitabı Küçük Diş Dodo 2022 yılında çocuklar ile buluştu. Diş bakımını ve çocukların diş doktoru korkusunu ele aldığı kitap öz bakım gelişiminde destekleyici kitap olarak çocuklar ile buluştu. Sivil Düşün Avrupa Birliği Programı projesi ile Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti hikaye kitabının 13.000 çocuğa ulaşması sağlandı. Yazarın yaklaşık 25.000 kitabı 2023 yılı itibariyle çocuklara ulaştı.

 

.

Sosyal girişimi ön planda tutan yazar. “Yazarlık Atölyesi” ile ilkokul öğrencileri ile ücretsiz atölyeler düzenlemektedir. Düzenlediği atölyeler ile kırsal bölgelerdeki okullarda ve ilçe merkezinde bulunan okullarda okuyan çocukların yazarlığı tanıması, kitap okumaya yönelmesi ve geleceğin yazarları olmasını amaçlamaktadır.

“Bağımlı” isimli yetişkin tiyatro oyunu yazarlık hayatının ilk yetişkin eseridir. Toplumsal iletişime, madde ve teknoloji bağımlılığına değindiği tiyatro oyunu ile ergenler ve yetişkinler arasındaki kuşak çatışmalarına değinmeyi, bireylerde bu çatışmaya karşı bir farkındalık oluşturmayı amaçlamıştır.

× Bize Ulaşın